Інвестиційна діяльність станом на 2021 рік

 Станом на 30.06.2021 обсяг залучених прямих інвестицій у економіку Сумської області склав 354,8 млн доларів США, що на 2,8% більше відповідного показника 2020 року (30.06.2020 – 345 млн доларів США).

Інвестиції надійшли з 28 країн світу. З країн Європейського Союзу з початку інвестування внесено 290,2 млн. доларів США (81,8% загального обсягу інструментів участі в капіталі), інших країн – 64,6 млн. доларів США (18,2%).

Лідерами в інвестуванні підприємств області є партнери з Нідерландів (139,1 млн доларів США), Кіпру (110,7 млн доларів США), та
США (22,2 млн доларів США).

Значні обсяги прямих інвестицій зосереджено на підприємствах промисловості (73,6% загального обсягу); в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном (8,8%); транспорті, складському господарстві, поштовій та кур’єрській діяльності (7,9%).

Загалом упродовж звітного періоду проведено ряд заходів з метою збільшення обсягу інвестування в економіку області.

На ТОВ «Керамейя» проводиться монтаж нової лінії «ТеплоКерам» потужністю 90 млн штук/рік та складу сировини та готової продукції загальною площею 4,8 тис. кв. метрів. Введення в експлуатацію заплановано у ІІ півріччі 2021 року.

Продовжується будівництво складу сировини та готової продукції загальною площею 4,8 тис. кв. метрів у ТОВ «Гуалапак Україна» (м. Суми), що виробляє пакувальні матеріали для дитячого харчування.

07 жовтня 2021 року було проведення засідання робочої зустрічі на тему «Можливості реалізації проектів зі значними інвестиціями». Під час заходу було обговорено можливості реалізації проектів зі значними інвестиціями у Сумській області у сферах: освіти, громадського транспорту, безпеки, цифровізації публічних послуг, зокрема у сфері аудиту та інвентаризації земельного банку територіальних громад, у тому числі на умовах державно-приватного партнерства.

З метою представлення інвестиційного потенціалу регіону створено: інвестиційну карту Сумської області; презентаційну книгу «Сумщина – край, що чарує та надихає»; презентаційне відео про Сумщину, яке є візитівкою Сумщини; презентаційні матеріали та буклети про індустріальний парк «Свема», промисловий парк «Тростянець» та індустріальний парк «Суми». Відповідна інформація, а також інформація про контактних уповноважених осіб для здійснення супроводу інвесторів розміщена на сайті Сумської обласної державної адміністрації в розділі «Інвестиційна діяльність».

Сумською обласною державною адміністрацією сформовано перелік потенційних об’єктів інвестування «Brownfield», «Greenfield» та «Existing companies», у тому числі в межах індустріальних парків. Узагальнена інформація розміщена на сайті Сумської обласної державної адміністрації (http://gue.sm.gov.ua/index.php/uk/investoram).

З метою представлення економічного та інвестиційного потенціалу регіону серед потенційних та діючих інвесторів у поточному році проведено
19 заходів міжнародного характеру за участю представників 16 країн світу (Республіка Узбекистан, Німеччина, Чеська та Словацька Республіки, Китайська Народна Республіка, Латвія, Туреччина, Італія, Азербайджан, Ліхтенштейн, Естонія, Казахстан, Боснія і Герцеговина, Йорданія, Куба, США).

На території Сумської області створені індустріальні (промислові) парки «Свема» (місто Шостка), «Тростянець» (місто Тростянець) та «Суми» (м. Суми) які внесено до Реєстру індустріальних (промислових) парків.

Загальна площа індустріальних (промислових) парків Сумської області складає майже 150 гектарів.

Індустріальний парк «Свема», ініціатором створення якого є Шосткинська міська рада, включений до Реєстру індустріальних парків 06.06.2014.

Площа індустріального парку – 92,0 га. Строк, на який створюється індустріальний парк, - 30 років.

Керуюча компанія - комунальне підприємство «Індустріальний парк «Свема».

Пріоритетними напрямами діяльності індустріального парку є хімічне виробництво, виробництво фармацевтичних виробів, будівельних матеріалів, деревообробка, виробництво із пластмаси, надання логістичних послуг.

До меж індустріального парку підведені: автомобільні та залізничні шляхи, інженерні комунікації: електроенергія – 115 МВт, водопостачання –
500 м3/год, водовідведення – 420 м3/год, газопостачання – 20,8 м3/год.

Індустріальний парк «Свема» має 35 підприємств-супутників, що працюють у фармацевтичній, хімічній, деревообробній галузях, займаються виробництвом будівельних матеріалів, виробів з пластмас: Шосткинська ТЕЦ, ПАТ «Фармак», ТОВ «Технологія», ТОВ «Плюс ЛТД», ТОВ «Галант»,
ТОВ «Укрпромупровадження» та ін.

За кошти ДФРР (1,45 млн. грн.) та місцевого бюджету (1,89 млн. грн.) до індустріального парку підведено електричні мережі та здійснено реконструкцію доріг.

Підприємством-учасником парку ТОВ «Шосткинський елеватор» збудовано та введено в експлуатацію залізничну колію, яка з’єднує підприємство з південно-західною залізницею; об’єкт залізничного відвантаження та сушки; силоси для зберігання зернових та транспортне устаткування (II кварталі 2021 року, вартість впровадженого проекту – 56,0 млн гривень).

Загалом учасником парку залучено 85 млн. грн інвестицій та створено 117 робочих місць.

У липні 2021 року ТОВ «НОРД ТРЕК» набуло статусу учасника індустріального парку «Свема» (основний вид економічної діяльності 23.99 «Виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції, не включеної в інші категорії»).

З метою подальшого розвитку інфраструктури індустріального парку розроблено два проекти, які постійно подаються на участь у різних конкурсах та грантових програмах, а саме: «Будівництво промислової сонячної електростанції потужністю 1,0 МВт з наземним розміщенням панелей на території індустріального парку «Свема», «Реконструкція нежитлового приміщення під науково-виставковий центр індустріального парку «Свема». Вільною залишається земельна ділянка індустріального парку площею 76,5 га.

Індустріальний парк «Тростянець», ініціатором створення якого є Тростянецька міська рада, був включений до Реєстру індустріальних парків 14.10.2014.

Площа ділянки – 39,9556 га. Строк, на який створено, - 30 років.

Керуюча компанія – комунальне підприємство Тростянецької міської ради «Агенція місцевого розвитку»

Пріоритетними напрямами діяльності вважається переробка сільськогосподарської продукції, легка, деревообробна, автомобілебудівна та приладобудівна промисловість.

Розбудова індустріального парку базується на створенні кластеру навколо шоколадної фабрики ПрАТ «Монделіс Україна».

Проведено роботи по будівництву інженерних мереж водопостачання та водовідведення до індустріального парку, а саме: водопровідної мережі (1320 м), каналізаційної мережі (2200 м), каналізаційно-насосної станції потужністю 2800 м3 на добу. Загальна вартість будівництва склала 3 288, 3 тис. грн. Фінансування даних робіт проводилось за рахунок ДФРР (2,88 млн. грн.) із залученням співфінансування з місцевого бюджету Тростянецької міської ради (540 тис. грн).

Тростянецькою міською радою розроблено проектно-кошторисну документацію з будівництва електромереж та реконструкції дороги до меж парку.

У ІІ півріччі 2021 року заплановано розпочати роботи з вирівнювання земельної ділянки (кадастровий номер: 5925010100:00:001:0141) з боку вул. Набережна.

Індустріальний парк «Суми», ініціатором створення якого є Сумська міська рада, включений до Реєстру індустріальних парків 04.12.2018.

Площа індустріального парку – 17,5284 га.

Строк, на який створюється індустріальний парк, - 30 років.

На території індустріального парку «Суми» можуть розміщуватися підприємства переробної промисловості, зокрема по виробництву компонентів для автомобілів, з виробництва готових металевих виробів, металообробки і машинобудування, з виробництва гумових та пластмасових виробів та деревообробки.

Необхідні інженерні комунікації не підведені до меж парку. Керуюча компанія відсутня.

Виготовлено містобудівну документацію – «Детальний план території біля заводу «Центроліт» (район індустріального парку «Суми»), проведено його стратегічну екологічну оцінку. Зазначені заходи профінансовані з місцевого бюджету на суму майже 260 тис. грн.

У 2022 році для розробки ПКД щодо будівництва мереж водо- та електропостачання із місцевого бюджету планується виділити 2 млн гривень.

З метою залучення коштів на облаштування об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури до меж ІП «Суми» у квітні 2021 року в рамках відкритого конкурсу грантів Європейського Союзу для громад, які є підписантами Ініціативи Європейського Союзу «‎Мери за економічне зростання», Департаментом фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради підготовлено та подано концептуальну записку проекту «Відродження промислового потенціалу міста Суми».

В області продовжується реалізація наступних проектів (програм) міжнародної технічної допомоги: проект ЄС «Підвищення енергоефективності в освітніх закладах м. Суми»; проект ЄІБ «Підтримка впровадження проекту «Підвищення енергоефективності в дошкільних навчальних закладах м. Суми»; Проект Програми розвитку ООН Міжнародної організації праці «Розширення економічних можливостей для жінок як відповідь на кризу COVID-19 в Україні»; проект «Підтримка організацій – лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія»; проект «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в України FEER» тощо.

З метою реалізації проектів міжнародного співробітництва Департаментом економічного розвитку і торгівлі Сумської обласної державної адміністрації розроблено щомісячний інформаційний дайджест про актуальні проекти міжнародного співробітництва, який можна переглянути та завантажити на сайті Сумської обласної державної адміністрації в розділі «Інвестиційна діяльність» (http://gue.sm.gov.ua/index.php/uk/investoram) та на сторінці у мережі Facebook (https://www.facebook.com/deritsoda).

 

Інвестиційна діяльність станом на 2020 рік